2022 ökade vindkraften i Sverige med 22,5%

SCB har publicerat statistik för december månad 2022 med elproduktion från vindkraft. I december producerade vindkraften 3,069 terawattimmar (tusen miljarder wattimmar) jämfört med 2,996 i december 2021. Totalt ökade elproduktionen från 27,4 terawattimmar 2021 till 33,5 terawattimmar 2022, en ökning med 22,5%.

Vindkraft i Sverige 2019- 2022

Terawattimmar (TWh)2022202120202019
Januari4,2251,6263,5141,840
Februari3,6362,4133,0512,086
Mars3,3193,0132,9752,375
April2,6992,6992,5031,326
Maj2,7681,4901,6681,409
Juni1,8561,2571,1521,357
Juli2,2501,5541,7701,055
Augusti1,9381,8981,2041,197
September2,0082,2272,3691,657
Oktober3,4693,3332,2271,638
November2,2842,8633,121,484
December3,0692,9962,0362,478
Totalt33,52127,36927,58919,902
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Bildkälla: vindkraft vid motorväg i oväder


Hur mycket är en terawatt?

Lämna ett svar