Dubbelt så mycket solenergi i februari 2023 som ett år tidigare

SCB har publicerat statistik för elproduktion i Sverige februari 2023. I februari 2023 producerade solenergin 101 gigawattimmar (miljarder wattimmar) vilket är nästan dubbelt så mycket som i februari 2022.

Solenergi i Sverige januari 2019 – februari 2023

Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Jämförelse solenergi i Sverige februari 2019 – februari 2023

Miljarder wattimmar (GWh)20232022202120202019
Januari3030774
Februari10156242014
Mars196826027
April22214710060
Maj26113511357
Juni27318012569
Juli28718911271
Augusti28515513067
September2001108249
Oktober114613725
November3126166
December13934
Totalt13119681125805453
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Hur mycket är en gigawatt?

1 kommentar

Lägg till din

Lämna ett svar