Elbilsförsäljning i oktober 18% högre än 2022

I oktober såldes 9408 elbilar jämfört med 7940 i oktober 2022, en ökning med 18 procent!

Nybilsförsäljning i Sverige oktober 2023

AntalAndel (%)
Bensin5 37222
Diesel1 8848
Elektricitet9 40839
Elhybrid2 0088
Laddhybrid5 74924
Totalt24 421
Källa: Mobility Sweden

Nyförsäljning elbilar i Sverige

Källa: Mobility Sweden

Jämförelse nyförsäljning av elbilar i Sverige oktober 2021 – 2023

Källa: Mobility Sweden

Andel av nybilsförsäljning 2023

Källa: Mobility Sweden

Nyförsäljning elbilar i Sverige

Källa: Mobility Sweden
Sålda elbilar
Januari 20211106
Februari 20211394
Mars 20212609
April 20214869
Maj 20213249
Juni 20218687
Juli 20212535
Augusti 20214781
September 20217454
Oktober 20214573
November 20215468
December 202110044
Januari 20225159
Februari 20225413
Mars 20229142
April 20225421
Maj 20226383
Juni 20228 237
Juli 20224 677
Augusti 20225 813
September 20227 777
Oktober 20227 940
November 202210 868
December 202218 205
Januari 20234 203
Februari 20236 124
Mars 202312 577
April 20236 928
Maj 202311 657
Juni 202310 956
Juli 20236 487
Augusti 20239 784
September 202312 500
Oktober 20239 408
Källa: Mobility Sweden

Bildkälla: eldriven KIA på väg

Lämna ett svar