Jag har startat en ny verksamhet, Samio, som hjälper hushåll att producera, lagra och använda elektricitet. Vi säljer solpaneler, batterier och tillhörande utrustning som erfarna elektriker och montörer installerar och monterar. Klicka och kolla in samio.se eller hör av dig direkt till rikard@samio.se och 0722-09 67 56

Kategorier
Elektricitet Solenergi Statistik Uppväxling

Solenergi i november 2023

Dela inlägget

Solenergin i Sverige genererade 51 gigawattimmar elektricitet i november, en ökning med 65 procent från november 2022.

Solenergi i Sverige januari 2019 – november 2023

Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Jämförelse solenergi i Sverige november 2019 – november 2023

Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Elproduktion från solenergi i Sverige januari 2019 – november 2023 (gigawattimmar)

20232022202120202019
Januari3030774
Februari10156242014
Mars162196826027
April36522214710060
Maj57926113511357
Juni55727318012569
Juli46128718911271
Augusti30228515513067
September3032001108249
Oktober173114613725
November513126166
December13934
Totalt308419681125805453
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Källor

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *