Vindkraft i Sverige januari 2024

Vindkraften i Sverige producerade 4,674 terawattimmar elektricitet i januari 2024, 17 procent mer än i januari 2023.

Vindkraft januari 2019- januari 2024

Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Jämförelse vindkraft i januari 2019- 2024

Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Vindkraft januari 2019- januari 2024

Terawattimmar (TWh)202420232022202120202019
Januari4,6743,9974,2251,6263,5141,840
Februari4,0463,6362,4133,0512,086
Mars3,4053,3193,0132,9752,375
April2,1092,6992,6992,5031,326
Maj2,6282,7681,4901,6681,409
Juni1,9151,8561,2571,1521,357
Juli2,1622,2501,5541,7701,055
Augusti1,8651,9381,8981,2041,197
September3,0842,0082,2272,3691,657
Oktober3,4263,4693,3332,2271,638
November2,8022,2842,8633,1201,484
December2,8923,0692,9962,0362,478
Totalt4,67430,92633,52127,36927,58919,902
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Källor

Lämna ett svar