Elbilsförsäljning i mars 2024

I mars såldes 8339 elbilar i Sverige jämfört med 12 577 i mars 2023, en minskning med 34 procent.

Nybilsförsäljning i Sverige mars 2024

AntalAndel (%)
Bensin5 69525
Diesel1 7057
Elektricitet8 33936
Elhybrid1 8338
Laddhybrid5 55124
Totalt23 123
Källa: Mobility Sweden

Nyförsäljning elbilar i Sverige

Källa: Mobility Sweden

Jämförelse nyförsäljning av elbilar i Sverige mars 2021 – 2024

Källa: Mobility Sweden

Nyförsäljning elbilar i Sverige

Källa: Mobility Sweden

Nyförsäljning elbilar i Sverige (januari 2021 – mars 2024)

Sålda elbilar
Januari 20211106
Februari 20211394
Mars 20212609
April 20214869
Maj 20213249
Juni 20218687
Juli 20212535
Augusti 20214781
September 20217454
Oktober 20214573
November 20215468
December 202110044
Januari 20225159
Februari 20225413
Mars 20229142
April 20225421
Maj 20226383
Juni 20228 237
Juli 20224 677
Augusti 20225 813
September 20227 777
Oktober 20227 940
November 202210 868
December 202218 205
Januari 20234 203
Februari 20236 124
Mars 202312 577
April 20236 928
Maj 202311 657
Juni 202310 956
Juli 20236 487
Augusti 20239 784
September 202312 500
Oktober 20239 408
November 202310 073
December 202311 387
Januari 20244 914
Februari 20245211
Mars 20248 339
Källa: Mobility Sweden

Bildkälla: Elbil på laddning

Lämna ett svar