2022 ökade solenergin i Sverige med 75%

SCB har publicerat statistik för december månad 2022 med bland annat elproduktion från solenergi. I december producerade solenergin 13 gigawattimmar (miljarder wattimmar) jämfört med 9 i december 2021. Totalt ökade elproduktionen från 1127 gigawattimmar 2021 till 1968 gigawattimmar 2022, en ökning med 74,6%.

Källa: SCB/ Statens energimyndighet
Miljarder wattimmar (GWh)2022202120202019
Januari30774
Februari56262014
Mars196826027
April22214710060
Maj26113511357
Juni27318012569
Juli28718911271
Augusti28515513067
September2001108249
Oktober114613725
November3126166
13934
Totalt19681127805453
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Bildkälla: solpaneler på tak


Hur mycket är en gigawatt?

1 kommentar

Lägg till din

Lämna ett svar