Hur mycket el producerar en solpanel?

Jag fick ett ryck igår och kollade hur mycket en solpanel kostar i vanliga affärer som Clas Ohlson. Blev också intresserad av hur mycket elektricitet en panel producerar på ett dygn. I tidningen Solar Reviews gör de ett överslag för hur mycket en solpanel genererar i snitt i USA. Det kanske är något högre än snittet i Sverige men ger en fingervisning.

A 400-watt solar panel will produce between 1.5 kWh and 2.4 kWh of electricity on average, per day, in the United States – which is enough to run a few small electrical loads like a TV, lights, and device chargers.

Solar Reviews: How much energy does a solar panel produce?
400 watt ger mellan 1,5 och 2,4 kilowattimmar, alltså mellan 1500 och 2400 wattimmar.
1500 / 400 = 3,75 wattimmar per watt
2400 / 400 = 6 wattimmar per watt
ger i snitt 4,875 wattimmar per watt
NamnKapacitet (Watt)Produktion (Wattimmar)Produktion (Kilowattimmar)Pris (kr)
Solpanel Select30146,250,146595
Solpanel Max Power50243,750,2441290
Solpanel Select60292,50,2931090
Solpanel Select803900,3901490
Solpanel Entry90438,750,4391590
Solpanel100487,50,488949
Solpanel Nordmax Monokristallin1205850,5851690
Solpanel Arpina185901,8750,9024290
Solpanel Sunwind3001 462,51,4633590
Solpanel Sunwind3601 7551,7554590
Meyer Burger – Mono n-Si 385 Black White Half Cut3851 876,8751,8774395
Longi Solar – Mono 405 All Black Half Cut PERC4051 974,3751,9742699

Anledningen till att jag skriver ut wattimmar och sånt är att all teknisk jargong förvirrar mig och om det är något jag har svårt för är det förvirring som inte är självförvållat på krogen eller när någon raggar på mig. Att människor känner förvirring för så viktiga saker som samhällets kommunikationsformer och energiförsörjning är inte bra. Att experter hoppar mellan kilowatt, megawatt, gigawatt och terawatt är begripligt men gör det svårt för lekmän att bedöma och förstå tekniken som snart genomsyrar samhället.

Folke Söderström i Grows Facebookgrupp har solpaneler på sitt hustak och beskriver mycket pedagogiskt vad det innebär

Mina 25 st paneler a 240W på kåken i Danmark ger 25×240=6000W = 6 kW maxeffekt. En solig dag i april får vi ut 40 kWh, men över hela året får vi ca 6000 kWh eller 6000/365 = 16 kWh/dag. Det räcker till 8 mils körning per dag i elbil, eller 3000 mil om året (en elbil drar ca 2 kWh/mil)

För att använda solelen till just en elbil ska man helst ha en elbilsladdare som pratar med solcellsinvertern och automatiskt ställer in rätt laddström till bilen, alternativt använda mellanlagring i form av ett hemmabatteri. Att jag tog exemplet elbil är för att det gör det enkelt att förstå vad en kWh är för något.

/Folke Söderström

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *