Elbilsförsäljning på väg mot rekord

Trots en del glåmiga rubriker är trenden för bilförsäljning i Sverige fortsatt tydlig, elbilarna tar över.

Nyförsäljning av elbilar i Sverige

Källa: Mobility Sweden

Försäljningen av elbilar i mars 2023, 12 577 sålda, är fler än någon annan månad undantaget rekordet i december förra året. Sverige är på väg att ersätta bensin och diesel med elektricitet och min uppskattning från förra månaden att elbilsförsäljningen kommer ta över helt ser ut att stämma. Trots rekordpriser både på elektricitet och avskaffade bidrag väljer svenskarna eldrift när de köper en ny bil.

Sålda elbilar
Januari 20211106
Februari 20211394
Mars 20212609
April 20214869
Maj 20213249
Juni 20218687
Juli 20212535
Augusti 20214781
September 20217454
Oktober 20214573
November 20215468
December 202110044
Januari 20225159
Februari 20225413
Mars 20229142
April 20225421
Maj 20226383
Juni 20228 237
Juli 20224 677
Augusti 20225 813
September 20227 777
Oktober 20227 940
November 202210 868
December 202218 205
Januari 20234 203
Februari 20236 124
Mars 202312 577
Källa: Mobility Sweden

Lämna ett svar