Solenergin ökar men sämre väder än 2022

SCB har publicerat statistik för elproduktion i Sverige mars 2023. I mars 2023 producerade solenergin 162 gigawattimmar (miljarder wattimmar) vilket är femtio procent mer än i februari.

Solenergi i Sverige januari 2019 – mars 2023

Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Jämförelse solenergi i Sverige mars 2019 – mars 2023

Men när vi jämför mars månad de senaste åren ser vi att mars 2022 var en exceptionellt solig månad. Trots rekordökning i solparker och solpaneler i Sverige minskade den producerade mängden elektricitet i mars 2023 jämfört med mars 2022 med drygt sjutton procent.

Miljarder wattimmar (GWh)20232022202120202019
Januari3030774
Februari10156242014
Mars162196826027
April22214710060
Maj26113511357
Juni27318012569
Juli28718911271
Augusti28515513067
September2001108249
Oktober114613725
November3126166
December13934
Totalt29319681125805453
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Källor

Lämna ett svar